Megvan a kivitelezõ
2012-03-24

Közbeszerzési eljárás lefolytatását követõen kiválasztották a Százhalombattai szennyvíztisztító projekt kivitelezõjét. A vállalkozói szerzõdést 2012. március 23-án írta alá Vezér Mihály Ph.D. polgármester és Vermesy Sándor, a Strabag MML Kft. ügyvezetõje ünnepélyes keretek között, a százhalombattai Városházán. Az eseményen részt vett Valkai György, a SZÁKOM Kft. ügyvezetõje is.

Az EU határértékeknek teljesen megfelelõ szennyvíztisztítás valósul meg Százhalombattán annak a projektnek az eredményeként, amelyhez az Európai Uniótól nyert el támogatást a város. A szennyvíztisztító-fejlesztés megvalósításához kapcsolódó munkák összköltsége nettó 903.599.232,- Ft, amelybõl az elszámolható nettó összköltség 840.938.232,- Ft. A támogatás mértéke a megvalósítási munkák elszámolható összköltségének 77,12%-a, azaz 648.531.565,- Ft. A fennmaradó részt Százhalombatta Város Önkormányzata fedezi saját forrásból.

A vállalkozói szerzõdés aláírását követõen a Strabag MML Kft. azonnal megkezdi a szükséges kiviteli és engedélyeztetési tervek elkészítését, majd lefolytatja az elõírások szerinti engedélyeztetési eljárásokat. Ezen idõszak alatt csak olyan kivitelezési munkálatokra kerülhet sor a szennyvíztelepen, amelyek nem hatósági engedély kötelesek. A kivitelezéshez kapcsolódó egyéb munkálatokhoz elõreláthatólag nyáron kezdhetnek hozzá a szakemberek, a szükséges engedélyek birtokában. A kivitelezés tervezett befejezése – sikeres próbaüzemet követõen – 2014 tavasza.

A szennyvíztelepen jelenleg működõ tisztítás-technológia: mechanikai elõkezelést követõ biológiai tisztítás felületi levegõztetéssel, utóülepítéssel, majd szükség esetén fertõtlenítéssel, az iszap gravitációs sűrítése és iszapszikkasztó ágyakon történõ víztelenítése. A szikkasztóágyakról letermelt iszapot a városi szeméttelepre szállítják. A szennyvíztisztító telep szippantott szennyvizet nem fogad.

A projekt nyomán megvalósuló technológia: a rács és homokfogót követõen totáloxidációs biológiai tisztítás nitrifikációval és elébekapcsolt denitrifikációval. Az utóülepítés a meglévõ két Dorr rendszerű utóülepítõvel, míg az azt követõ fertõtlenítés szintén a meglévõ létesítményekkel valósul meg. A rendszerbõl kikerülõ fölösiszap teljesen stabil, környezetvédelmi szempontból további kezelést nem igényel. Gépi víztelenítés után a telepen deponálásra kerül, majd végleges kezelése a más beruházás keretében megvalósuló komposztáló telepen történik meg. A kikerülõ iszap - fogadókészség esetén, bevizsgálás után - akár mezõgazdaságilag is hasznosítható. A fejlesztéssel a szennyvíztisztító telepen megvalósul a városi szennyvizek korszerű körülmények között történõ, határértékeknek megfelelõ tisztítása és a keletkezõ iszapok ártalommentes kezelése.

További információ www.szazhalombatta.hu/szennyviz honlapon található, valamint a Projektmenedzsment Egység vezetõjétõl, Valkai Györgytõl (SZÁKOM Kft. – ügyvezetõ) kérhetõ a valkai@szakom.hu e-mail címen.